Przyczyny problemów z erekcją

Jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji jest zabiegany styl życia, stres w pracy i silna presja na wydajność w pracy. Do najczęstszych przyczyn niewłaściwej erekcji należy:

 

Depresja, stres i lęk

Stres i lęk od czasu do czasu spotykają każdego z nas. W małych ilościach stres może być nawet korzystny, na przykład jako motywacja do osiągnięcia pożądanego celu. Jednak w dłuższej perspektywie stres i lęk mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu i zwiększyć prawdopodobieństwo zaburzeń erekcji u mężczyzn.

 

 

Brak ruchu

Przestrzegając zdrowej diety, regularnych ćwiczeń i zdrowego jedzenia, zwiększamy szanse na długie, zdrowe i aktywne życie seksualne. Regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie może zapobiec otyłości, jednej z przyczyn zaburzeń erekcji. Aby zachować zdrowie i zminimalizować ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, zaleca się trenowanie co najmniej 5 razy w tygodniu przez 30 minut – dorosły zdrowy mężczyzna.

 

Nadwaga i niezdrowy jadłospis

Nadwaga naraża osobę na ryzyko różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Choroby te wstecznie zwiększają prawdopodobieństwo problemów w życiu intymnym. Badania wykazały, że zmniejszenie nadwagi może poprawić funkcję erekcji. Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego planu ćwiczeń i zmiana jadłospisu.

 

Cukrzyca (diabetes)

Cukrzyca może uszkodzić nerwy, tkanki włókniste i małe naczynia w penisie. Uszkodzenie tkanki nerwowej może oznaczać zmniejszenie wrażliwości penisa i spadek intensywności impulsów nerwowych pochodzących z mózgu (stan zwany neuropatią). Dlatego początek erekcji i jej utrzymanie jest trudniejsze. Uszkodzenie tkanki jamistej uniemożliwia prawidłowe rozluźnienie zgromadzonych włókien mięśniowych, ograniczając w ten sposób przepływ krwi do penisa podczas erekcji. Uszkodzenie naczyń krwionośnych jest również przyczyną, która uniemożliwia przepływ krwi do tkanki włóknistej.

 

Rak prostaty i jelita grubego

Dwa rodzaje raka najczęściej związane z problemami z erekcją to rak prostaty i rak jelita grubego. Stres i niepokój związane z diagnozą raka mogą czasami utrudniać utrzymanie relacji seksualnych.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn, a jego częstotliwość wzrasta. Istnieją zasadniczo dwa powody: mężczyźni w czasach dzisiejszych żyją dłużej, a rak prostaty występuje częściej u starszych mężczyzn; poprawiono również pochwycenie i diagnostykę. Prostata wytwarza płyn, który jest częścią spermy i jest przechowywany pod pęcherzem. Środkiem prostaty biegnie cewka moczowa prowadząca z pęcherza. Dlatego problemy z prostatą mogą powodować objawy, takie jak zwiększona częstotliwość oddawania moczu i zwiększone pragnienie. Objawy te są zwykle spowodowane powiększeniem prostaty, która nie jest pochodzenia nowotworowego.

Rak jelita grubego jest powszechny w populacji. W przypadku wczesnej diagnozy wynik leczenia może być bardzo dobry. Jednak chirurgiczne usunięcie guza w dolnej części jelita grubego może uszkodzić nerwy odpowiedzialne za erekcję.

 

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to wspólna nazwa dla grupy czynników ryzyka, które zwiększają  ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i zawał serca. Te czynniki ryzyka obejmują:

Duży obwód talii
Wysoki poziom „złych” tłuszczów we krwi, niski poziom „dobrych” tłuszczów
Wysokie ciśnienie krwiWysoki poziom cukru we krwi na czczo, co może wskazywać na cukrzycę

Badania wykazały, że 43% mężczyzn z problematyczną erekcją miało zespół metaboliczny. Zmiany w zdrowym stylu życia to dobry sposób na leczenie zespołu metabolicznego. Zmiana stylu życia dotyczy utraty masy ciała, regularnego ćwiczenia, a następnie zdrowej diety ukierunkowanej na serce i koniec palenia.

 

Choroby sercowo-naczyniowe (serce i naczynia krwionośne)

Choroby sercowo-naczyniowe to choroby kardiochirurgiczne (serca) lub naczyniowe. Niemniej jednak gdy lekarze wspominają o chorobach sercowo-naczyniowych, zwykle oznacza to chorobę tętnic spowodowaną odkładaniem się tłuszczu w ścianach tych naczyń. Te tłuszczowe płytki albo też „stwardnienie tętnic” są czasami określane jako „miażdżyca tętnic” (arterioskleroza). Miażdżyca może prowadzić do zwężenia tętnic, co z kolei zapobiega wystarczającemu dopływowi krwi do tkanek i narządów.

Ponieważ w penisie znajdują się jedne z najmniejszych tętnic w ciele, mogą stać się jednym z pierwszych narządów dotkniętych chorobą serwoco-naczyniową lub miażdżycą. Te małe naczynia zatykają się, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi do penisa, utrudniając osiągnięcie i utrzymanie erekcji. W pewnych warunkach, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu, prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego się zwiększa. Następnymi czynnikami ryzyka są występowanie w rodzinie owych chorób i wysoki wiek. Czynniki dotyczące stylu życia, takie jak palenie tytoniu, niezdrowe odżywianie, nadmierne spożycie alkoholu i brak ruchu mogą również zwiększać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

 

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest jednym z kilku czynników ryzyka, które mogą prowadzić do miażdżycy tętnic (blaszki tłuszczowe w ścianach tętnic) i twardnienia tętnic. Kiedy dojdzie do zwężenia i miażdżycy małych naczyń w penisie, ich rozluźnienie i napełnienie krwią podczas erekcji staje się trudniejsze. Wynikiem są problemy z erekcją.

Nadciśnienie tętnicze występuje częściej u mężczyzn z cukrzycą, podczas występowania nadciśnienia tętniczego w rodzinie i u osób z nadwagą. Nadciśnienie tętnicze można leczyć za pomocą leków obniżających ciśnienie krwi i/lub diety (np. utrata masy ciała, zmniejszenie zawartości soli w jedzeniu). Jednak niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia mogą powodować problemy z erekcją.

 

Choroby nerwowe

Układ nerwowy rozprzestrzenia się po całym ciele i składa się z dwóch głównych podsystemów:

System „somatyczny” składa się z sieci nerwów, które prowadzą do naszych mięśni i które również otrzymują informacje o odczuciach, takich jak dotyk, słuch, wzrok lub węch. Jest to część układu nerwowego, którą w dużej mierze kontrolujemy, na przykład możemy nakazać mięśniom ruch.
Drugi podsystem to „autonomiczny” układ nerwowy. Są to nerwy zaangażowane w regulację temperatury ciała, pulsu, ciśnienia krwi, trawienia itp. Przez większość czasu robią to automatycznie bez potrzeby świadomych decyzji. Mechanizm erekcji obejmuje obie części układu nerwowego. Na przykład układ somatyczny bierze udział w dotykach i spostrzeżeniach podczas stosunku, podczas gdy układ autonomiczny kontroluje odruchy otwierające naczynia krwionośne wewnątrz penisa. Dlatego każda choroba lub uraz, który wpływa na układ nerwowy, może prowadzić do problemów z erekcją.

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba, w której pojawiają się problemy z powodu „izolacji”, która oddziela poszczególne włókna nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Szybkość rozwoju SM i zakres jej konsekwencji może się znacznie różnić u pacjentów. Niektóre osoby mogą być poważnie niepełnosprawne już po kilku latach, podczas gdy inne osoby z SM mają minimalne objawy, które nie postępują lub postępują przez co najmniej dekady. Ogólnie rzecz biorąc, nie można z góry przewidzieć, jak SM będzie się rozwijać u danej osoby w długim horyzoncie czasowym.

Stwardnienie rozsiane może mieć wpływ na dowolną część układu nerwowego. Jedną z możliwych konsekwencji dla mężczyzn są problemy z erekcją. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety ze stwardnieniem rozsianym mogą mieć trudności z osiągnięciem orgazmu. Trudno dokładnie powiedzieć, ilu mężczyzn ze SM ma problemy z erekcją, ponieważ przeprowadzono tylko kilka badań naukowych w tej dziedzinie.

Uraz rdzenia kręgowego, podobnie jak stwardnienie rozsiane, może być niezwykle zmienny w skutkach. Problemy z erekcją występują częściej u mężczyzn, którzy odnieśli obrażenia dolnej części kręgosłupa. Do 75% mężczyzn z urazami rdzenia kręgowego nie jest w stanie osiągnąć erekcji wystarczającej do penetracji.

Choroba Parkinsona, udar mózgu, epilepsja i choroba Alzheimera to przykłady innych chorób neurologicznych, które mogą prowadzić do problemów z erekcją.