Częste mity o erekcji

Mit 1: Problemy z erekcją dotyczą tylko starszych mężczyzn

Prawdą jest, że najczęściej problemy te dotyczą mężczyzn w wieku powyżej czterdziestu lat. Według światowych statystyk w tej grupie wiekowej co drugi mężczyzna rozwiązuje problem z intymną sytuacją. Niestety fakt, że mężczyzna nie osiągnął czterdziestki, z pewnością nie ochroni nikogo przed tym problemem. W grupie wiekowej od dwudziestu do trzydziestu lat przewiduje się, że dotyczy każdego dziesiątego mężczyzny.

Mit 2: Mężczyzna z problemami z erekcją chce, ale nie może

Zwykłe pojęcie problemów z erekcją obejmuje mężczyznę, który kochałby seks, ale przeszkadzają mu przeszkody fizyczne. Faktem jednak jest, że problemy z erekcją i spadek pożądania seksualnego zwykle idą w parze. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez New England Research Institute i przedstawionych na American Urological Association, mężczyźni o niższym pożądaniu seksualnym są bardziej narażeni na intymne problemy życiowe. Badania, w których wzięło udział ponad tysiąc mężczyzn, wykazały, że osoby o mniej seksualnych myślach i fantazjach mogą mieć problemy z erekcją w ciągu następnych dziewięciu lat. Lekarze uzasadniają to tym, że spadek libido jest właśnie pierwszym zwiastunem powikłań w stosunku intymnym. 

 

Mit 3: Problemy z erekcją są istotną częścią starości

Chociaż wraz ze wzrostem wieku wzrasta prawdopodobieństwo problemów w życiu intymnym, zdaniem ekspertów nie jest to konsekwencją starości jako takiej. Jest to problem często związany z chorobami występującymi u osób starszych. Zazwyczaj jest to cukrzyca lub choroba sercowo-naczyniowa (leki stosowane przez osoby chore mają również negatywny wpływ na erekcję). Zdecydowana większość starszych mężczyzn z podobnymi problemami ma znacznie wyższe skurczowe ciśnienie krwi. Dostosowując styl życia lub lecząc te problemy zdrowotne, można przywrócić erekcję nawet w starszym wieku.

 

Mit 4: Prawdziwy mężczyzna nie ma problemów z erekcją

Ten argument jest tak logiczny, jakby ktoś mówił, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie zachoruje na grypę. Według statystyk przynajmniej co drugi mężczyzna w swoim życiu będzie miał problemy z erekcją. Osiemdziesiąt procent z nich wiąże się z problemami fizycznymi. Problemy z erekcją dotyczą mężczyzn niezależnie od wieku, rasy lub statusu społecznego, a ich liczba ciągle wzrasta. Chociaż temat ten często jest tematem tabu i wiąże się z szeregiem uprzedzeń, leczenie jest zwykle łatwiejsze, niż mężczyźni sądzą.

 

Mit 5: Podczas stosunku czas pomiędzy pierwszą i kolejną erekcją jest taki sam

Im osoba jest starsza, tym dłużej trwa, niż jego organizm przygotuje się do kolejnej erekcji. Ponadto bardzo zależy na sile bodźców erotycznych a z nimi związanej stymulacji seksualnej.

 

Mit 6: Zdrowa osoba powinna mieć erekcję każdego ranka po przebudzeniu

Prawdą jest, że dobra erekcja po przebudzeniu wskazuje na dobre funkcjonowanie układu erekcyjnego. Jednak erekcja nie występuje codziennie. Erekcje nocne związane są z bardzo specjalną fazą snu zwaną Rapid Eye Movement (szybkie ruchy gałek ocznych) – sen REM. Jeśli obudzisz się w fazie REM, możesz mieć erekcję, ale jeśli obudzisz się podczas innej fazy snu, prawdopodobnie nie będziesz mieć erekcji.

 

Mit 7: Jeśli wezmę leki, moja erekcja potrwa kilka godzin

Leki doustne niekoniecznie wydłużają czas erekcji. Pozwala to tylko na zwiększenie przepływu krwi do penisa podczas stymulacji seksualnej. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów, które różnią się głównie czasem działania. Sprawy dotyczące różnych leków należy omówić z lekarzem. Jeśli erekcja trwa kilka godzin, należy ją leczyć w trybie pilnym, ponieważ jest niebezpieczna i może uszkodzić tkankę prącia.